UPM2AR47MDD
Mfr.Part #
UPM2AR47MDD
Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current :
8mA
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Pitch :
2mm
Dissipation Factor :
0.08 %
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
0.47µF
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Packaging :
Bulk
2
Height :
11mm
Diameter :
5mm
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
4μA
Ripple Current @ High Frequency :
17mA @ 10kHz
Impedance :
43Ohm
Ripple Current @ Low Frequency :
8mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Factory Lead Time :
17 Weeks
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Datasheets
UPM2AR47MDD
Nichicon UPM2AR47MDD
UPM 0.47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 8mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can