UPM2A6R8MED
Mfr.Part #
UPM2A6R8MED
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
6.8μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
100V
Radiation Hardening :
No
Height :
11mm
Lead Pitch :
2.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
41mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
6.3mm
Packaging :
Bulk
Series :
UPM
Dissipation Factor :
0.08 %
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Impedance :
1.9Ohm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
41mA
Leakage Current :
20.4μA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
500 µm
Datasheets
UPM2A6R8MED
Nichicon UPM2A6R8MED
UPM 6.8μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 41mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can