UPM2A680MPD
Mfr.Part #
UPM2A680MPD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL
Stock
229
In Stock :
229
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
Ripple Current @ Low Frequency :
500mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Termination :
Radial
Lead Pitch :
5mm
Diameter :
10mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
326mA
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
204μA
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Voltage - Rated DC :
100V
Impedance :
210mOhm
Capacitance :
68µF
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Diameter :
600 µm
1 (Unlimited)
Height :
25mm
Published :
2015
Ripple Current @ High Frequency :
795mA @ 10kHz
Datasheets
UPM2A680MPD
Nichicon UPM2A680MPD
UPM 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 326mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can