UPM2A561MHD
Mfr.Part #
UPM2A561MHD
Description
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL
Stock
67
In Stock :
67
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
7.5mm
Capacitance :
560μF
Tan Delta :
0.08
Ripple Current @ High Frequency :
2.25A @ 10kHz
Impedance :
41mOhm
Leakage Current :
1.68mA
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Pitch :
7.493mm
Published :
2007
Number of Terminations :
2
Diameter :
18mm
Height :
35.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
100V
Ripple Current :
1.68A
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Feature :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
19 Weeks
Termination :
Radial
Ripple Current @ Low Frequency :
1.84A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.476 37.50mm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UPM2A561MHD
Nichicon UPM2A561MHD
UPM 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.68A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can