UPM2A560MPD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM2A560MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL
Stock
965
In Stock :
965
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Published :
2015
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Cut Tape (CT)
HTS Code :
Capacitance :
56µF
Ripple Current @ Low Frequency :
375mA @ 120Hz
Ripple Current :
375mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
5.0038mm
Series :
UPM
Leakage Current :
0.168mA
Terminal Pitch :
5mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Length :
20mm
Ripple Current @ High Frequency :
620mA @ 10kHz
Termination :
Radial
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Number of Terminations :
2
Impedance :
240mOhm
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.08
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Datasheets
UPM2A560MPD1TD
Nichicon UPM2A560MPD1TD
UPM 56μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 375mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can