UPM2A560MPD
Mfr.Part #
UPM2A560MPD
Description
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
5mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
10mm
Lead Diameter :
600 µm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
56µF
Ripple Current @ High Frequency :
620mA @ 10kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
375mA @ 120Hz
Life (Hours) :
5000 hours
Height :
20mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
274mA
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
100V
Impedance :
240mOhm
Leakage Current :
168μA
Datasheets
UPM2A560MPD
Nichicon UPM2A560MPD
UPM 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 274mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can