UPM2A560MHD6
Mfr.Part #
UPM2A560MHD6
Description
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
340mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
0.08 %
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
168μA
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
56µF
Life (Hours) :
5000 hours
Impedance :
270mOhm
2
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
258mA
Factory Lead Time :
17 Weeks
Lead Pitch :
5mm
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
15mm
Polarization :
Polar
HTS Code :
Diameter :
12.5mm
Datasheets
UPM2A560MHD6
Nichicon UPM2A560MHD6
UPM 56μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 258mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can