UPM2A470MPD
Mfr.Part #
UPM2A470MPD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Ripple Current :
252mA
Lead Diameter :
600 µm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Dissipation Factor :
0.08 %
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Aluminium
Number of Pins :
Lead Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Diameter :
10mm
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Life (Hours) :
5000 hours
Series :
UPM
Voltage - Rated AC :
100V
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
340mA @ 120Hz
Capacitance :
47μF
Impedance :
280mOhm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Leakage Current :
141μA
Height :
20mm
Ripple Current (AC) :
252mA
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
UPM2A470MPD
Nichicon UPM2A470MPD
UPM 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 252mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can