UPM2A391MHD6
Mfr.Part #
UPM2A391MHD6
Description
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
Stock
5
In Stock :
5
Lead Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated DC :
100V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.43A @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
1.24A
Impedance :
62mOhm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Polar
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
390µF
Dissipation Factor :
0.08 %
Tolerance :
±20%
Published :
2009
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
1.85A @ 10kHz
Height :
31.5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
18mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
HTS Code :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Series :
UPM
Feature :
Leakage Current :
1.17mA
Datasheets
UPM2A391MHD6
Nichicon UPM2A391MHD6
UPM 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.24A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can