UPM2A390MPD6TD
Mfr.Part #
UPM2A390MPD6TD
Description
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL
Stock
52
In Stock :
52
Published :
2015
Life (Hours) :
5000 hours
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
285mA @ 120Hz
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current @ High Frequency :
500mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.669 17.00mm
Capacitance :
39μF
Through Hole
Length :
15mm
ALUMINUM (WET)
Termination :
Radial
Voltage - Rated DC :
100V
0.08
Packing Method :
Ammo Pack
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current :
193mA
Tolerance :
±20%
Impedance :
360mOhm
Diameter :
10mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
0.117mA
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
5mm
HTS Code :
Packaging :
Cut Tape (CT)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Datasheets
UPM2A390MPD6TD
Nichicon UPM2A390MPD6TD
UPM 39μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 193mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can