UPM2A390MPD
Mfr.Part #
UPM2A390MPD
Description
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL
Leakage Current :
117μA
Lead Diameter :
600 µm
Tolerance :
±20%
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
20 Weeks
Life (Hours) :
3000 hours
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height :
20mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Impedance :
330mOhm
Diameter :
8mm
Ripple Current @ Low Frequency :
280mA @ 120Hz
Ripple Current :
202mA
Ripple Current @ High Frequency :
490mA @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
3.5mm
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Capacitance :
39μF
Datasheets
UPM2A390MPD
Nichicon UPM2A390MPD
UPM 39μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 202mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can