UPM2A330MPD6
Mfr.Part #
UPM2A330MPD6
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Stock
925
In Stock :
925
Published :
2007
Dissipation Factor :
0.08 %
Height :
12.5mm
Radiation Hardening :
No
Diameter :
10mm
Leakage Current :
99μA
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Radial
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
5mm
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
230mA @ 120Hz
Ripple Current :
166mA
Ripple Current @ High Frequency :
410mA @ 10kHz
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Impedance :
420mOhm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Life (Hours) :
5000 hours
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
33μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
UPM2A330MPD6
Nichicon UPM2A330MPD6
UPM 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 166mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can