UPM2A2R2MDD1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM2A2R2MDD1TD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Height :
11mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitance :
2.2μF
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
21mA @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
6.6Ohm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
0.0066mA
Number of Pins :
2
Tan Delta :
0.08
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency :
43mA @ 10kHz
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Ammo Pack
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Terminal Shape :
Wire
Series :
UPM
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2005
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
2.0066mm
Diameter :
5mm
Ripple Current :
21mA
Datasheets
UPM2A2R2MDD1TD
Nichicon UPM2A2R2MDD1TD
UPM 2.2μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 21mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can