UPM2A270MPD6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPM2A270MPD6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
12.5mm
Impedance :
500MOhm
Tan Delta :
0.08
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
145mA
Capacitance :
27μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
5mm
Packaging :
Bulk
Series :
UPM
Life (Hours) :
5000 hours
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
205mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
100V
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
81μA
Termination :
Radial
Polarization :
Polar
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
380mA @ 10kHz
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.571 14.50mm
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
10mm
Datasheets
UPM2A270MPD6
Nichicon UPM2A270MPD6
UPM 27μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 145mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can