UPM2A220MPD1TA
Mfr.Part #
UPM2A220MPD1TA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
5mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
145mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.066mA
Diameter :
8mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Capacitance :
22µF
Factory Lead Time :
19 Weeks
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
100V
Impedance :
550mOhm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Series :
UPM
Packing Method :
Ammo Pack
Ripple Current @ High Frequency :
275mA @ 10kHz
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current :
145mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
11.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Datasheets
UPM2A220MPD1TA
Nichicon UPM2A220MPD1TA
UPM 22μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 145mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can