UPJ2V470MHD
Mfr.Part #
UPJ2V470MHD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Stock
91
In Stock :
91
Diameter :
18mm
Ripple Current @ High Frequency :
384mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
47μF
Height Seated (Max) :
1.634 41.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Through Hole
Feature :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
240mA
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.5mm
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.2
Ripple Current @ Low Frequency :
240mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Leakage Current :
758μA
Published :
2015
Voltage - Rated DC :
350V
Height :
40mm
Datasheets
UPJ2V470MHD
Nichicon UPJ2V470MHD
UPJ 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 240mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can