UPJ2A101MHD6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPJ2A101MHD6
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Contact Plating :
Tin
Ripple Current :
475mA
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ Low Frequency :
475mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
300μA
Pbfree Code :
yes
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
Height :
15mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
5000 hours
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
0.08 %
Series :
UPJ
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
16mm
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Straight
Lead Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
170mOhm
Capacitance :
100μF
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
UPJ2A101MHD6
Nichicon UPJ2A101MHD6
UPJ 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 475mA 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can