UPJ2V010MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPJ2V010MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Published :
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tan Delta :
0.2
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Ripple Current @ Low Frequency :
21mA @ 120Hz
Radiation Hardening :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1μF
Life (Hours) :
5000 hours
Termination :
Radial
Ripple Current :
21mA
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ High Frequency :
33.6mA @ 10kHz
Series :
UPJ
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
12.5mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
10mm
Voltage - Rated DC :
350V
Leakage Current :
75µA
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Datasheets
UPJ2V010MPD
Nichicon UPJ2V010MPD
UPJ 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 21mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can