UPJ2A560MHD6TO
Mfr.Part #
UPJ2A560MHD6TO
Description
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL
Stock
168
In Stock :
168
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
430mA @ 10kHz
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Ripple Current :
258mA
Ripple Current @ Low Frequency :
258mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5.0038mm
ECCN Code :
EAR99
Length :
15mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Dielectric Material :
Aluminum
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
56µF
Diameter :
12.5mm
Impedance :
270mOhm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
2015
Datasheets
UPJ2A560MHD6TO
Nichicon UPJ2A560MHD6TO
UPJ 56μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 258mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can