UPJ2A470MPD1TD
Mfr.Part #
UPJ2A470MPD1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Diameter :
10mm
Ripple Current :
252mA
Capacitance :
47μF
Ripple Current @ High Frequency :
423mA @ 10kHz
Dielectric Material :
Aluminum
Length :
20mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Impedance :
280mOhm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
100V
Ripple Current @ Low Frequency :
252mA @ 120Hz
Lead Pitch :
5.0038mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Terminal Pitch :
5mm
Datasheets
UPJ2A470MPD1TD
Nichicon UPJ2A470MPD1TD
UPJ 47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 252mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can