UPJ2A270MPD6TD
Mfr.Part #
UPJ2A270MPD6TD
Description
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
268mA @ 10kHz
Packaging :
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ Low Frequency :
145mA @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
HTS Code :
Length :
12.5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Terminal Pitch :
5mm
Dielectric Material :
Aluminum
Impedance :
500MOhm
Ripple Current :
145mA
Diameter :
10mm
Capacitance :
27μF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Datasheets
UPJ2A270MPD6TD
Nichicon UPJ2A270MPD6TD
UPJ 27μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 145mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can