UPJ2A151MHD
Mfr.Part #
UPJ2A151MHD
Description
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL
Stock
389
In Stock :
389
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Impedance :
110mOhm
Packaging :
Bulk
Height :
25mm
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
450μA
Published :
2012
Radiation Hardening :
No
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
553mA @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
150µF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Diameter :
12.5mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.08
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5mm
Ripple Current :
553mA
Ripple Current @ High Frequency :
798mA @ 10kHz
Datasheets
UPJ2A151MHD
Nichicon UPJ2A151MHD
UPJ 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 553mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can