UPJ1V820MED
Mfr.Part #
UPJ1V820MED
Description
CAP ALUM 82UF 20% 35V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated DC :
35V
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Ripple Current :
265mA
yes
Tan Delta :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
2.5mm
Diameter :
6.3mm
Life (Hours) :
2000 hours
Height :
15mm
Capacitance :
82µF
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
86.1μA
Impedance :
310mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
265mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
415mA @ 10kHz
Published :
Datasheets
UPJ1V820MED
Nichicon UPJ1V820MED
UPJ 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 265mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can