UPJ1A102MHD6
Mfr.Part #
UPJ1A102MHD6
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Diameter :
12.5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Published :
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Impedance :
100MOhm
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
1.04A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
17 Weeks
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current :
895mA
Voltage - Rated DC :
10V
Ripple Current @ Low Frequency :
895mA @ 120Hz
Lead Pitch :
5mm
Height :
15mm
Leakage Current :
300μA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
1000µF
Lead Diameter :
600 µm
Datasheets
UPJ1A102MHD6
Nichicon UPJ1A102MHD6
UPJ 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 895mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can