UPJ1V561MHD6
Mfr.Part #
UPJ1V561MHD6
Description
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
Stock
192
In Stock :
192
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Diameter :
800 µm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.36A @ 10kHz
Lead Pitch :
7.5mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Diameter :
16mm
Published :
2009
Leakage Current :
588μA
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height :
15mm
Capacitance :
560μF
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 120Hz
Dissipation Factor :
0.12 %
Ripple Current :
1.1A
Voltage - Rated DC :
35V
Impedance :
75mOhm
Life (Hours) :
5000 hours
Datasheets
UPJ1V561MHD6
Nichicon UPJ1V561MHD6
UPJ 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can