UPJ1V391MPD
Mfr.Part #
UPJ1V391MPD
Description
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Stock
1
In Stock :
1
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Diameter :
10mm
Voltage - Rated DC :
35V
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height :
25mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Impedance :
84mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
955mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.12
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
390µF
Leakage Current :
409.5μA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
955mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.22A @ 10kHz
Lead Pitch :
5mm
Tolerance :
±20%
Published :
2012
Datasheets
UPJ1V391MPD
Nichicon UPJ1V391MPD
UPJ 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 955mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can