UPJ1V271MPD
Mfr.Part #
UPJ1V271MPD
Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
Ripple Current :
735mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Leakage Current :
283.5μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
985mA @ 10kHz
Lead Pitch :
5mm
Tan Delta :
0.12
Ripple Current @ Low Frequency :
735mA @ 120Hz
Impedance :
110mOhm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
35V
Capacitance :
270μF
Diameter :
10mm
Height :
20mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Datasheets
UPJ1V271MPD
Nichicon UPJ1V271MPD
UPJ 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 735mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can