UPJ1V181MPD1TD
Mfr.Part #
UPJ1V181MPD1TD
Description
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL
Impedance :
160mOhm
Matte Tin (Sn)
Terminal Pitch :
3.5mm
Package / Case :
Radial, Can
Tan Delta :
0.12
Leakage Current :
0.189mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitance :
180µF
Life (Hours) :
3000 hours
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Voltage - Rated DC :
35V
Ripple Current @ High Frequency :
730mA @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Cut Tape (CT)
Ripple Current :
520mA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Length :
20mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current @ Low Frequency :
520mA @ 120Hz
Diameter :
8mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Datasheets
UPJ1V181MPD1TD
Nichicon UPJ1V181MPD1TD
UPJ 180μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 520mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can