UPJ1V121MPD6
Mfr.Part #
UPJ1V121MPD6
Description
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL
Stock
1
In Stock :
1
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height :
12.5mm
Diameter :
10mm
Leakage Current :
126μA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Number of Pins :
2
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Life (Hours) :
5000 hours
Impedance :
240mOhm
Voltage - Rated DC :
35V
Capacitance :
120μF
Ripple Current :
375mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Dissipation Factor :
0.12 %
Published :
2008
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ Low Frequency :
375mA @ 120Hz
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current @ High Frequency :
555mA @ 10kHz
Datasheets
UPJ1V121MPD6
Nichicon UPJ1V121MPD6
UPJ 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 375mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can