UPJ1V121MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPJ1V121MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 120UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
370mA
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Voltage - Rated DC :
35V
Series :
UPJ
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
126μA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
550mA @ 10kHz
Diameter :
8mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
19 Weeks
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
3.5mm
Published :
Height :
15mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Impedance :
220mOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.12
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
120μF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
3000 hours
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
370mA @ 120Hz
Datasheets
UPJ1V121MPD
Nichicon UPJ1V121MPD
UPJ 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 370mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can