UPJ1K121MHD6
Mfr.Part #
UPJ1K121MHD6
Description
CAP ALUM 120UF 20% 80V RADIAL
Stock
162
In Stock :
162
Height :
15mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tan Delta :
0.08
Diameter :
16mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Published :
2015
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Voltage - Rated DC :
80V
Ripple Current @ Low Frequency :
444mA @ 120Hz
Leakage Current :
288μA
Ripple Current :
444mA
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
120μF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Wire
Impedance :
200mOhm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Lead Pitch :
7.5mm
Datasheets
UPJ1K121MHD6
Nichicon UPJ1K121MHD6
UPJ 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 444mA 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can