UPJ1K101MPD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPJ1K101MPD
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Leakage Current :
240μA
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Series :
UPJ
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.08
Package / Case :
Radial, Can
Diameter :
10mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Impedance :
210mOhm
Ripple Current :
347mA
Height :
25mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
80V
ECCN Code :
EAR99
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitance :
100μF
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
347mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Polarization :
Polar
Datasheets
UPJ1K101MPD
Nichicon UPJ1K101MPD
UPJ 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 347mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can