UPJ1J820MPD6TD
Mfr.Part #
UPJ1J820MPD6TD
Description
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Wire
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
375mA @ 120Hz
Packaging :
Cut Tape (CT)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
5.0038mm
Packing Method :
Ammo Pack
Length :
15mm
Leakage Current :
0.15498mA
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Published :
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Capacitance :
82µF
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
yes
Terminal Pitch :
5mm
Impedance :
240mOhm
Ripple Current :
375mA
Factory Lead Time :
19 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
580mA @ 10kHz
Tan Delta :
EAR99
Termination :
Radial
Diameter :
10mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated DC :
63V
Datasheets
UPJ1J820MPD6TD
Nichicon UPJ1J820MPD6TD
UPJ 82μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 375mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can