UPJ1J820MPD
Mfr.Part #
UPJ1J820MPD
Description
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Ripple Current @ Low Frequency :
385mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Impedance :
220mOhm
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
154.98μA
Wire
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
600mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitance :
82µF
Voltage - Rated DC :
63V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
385mA
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Dissipation Factor :
0.08 %
Height :
20mm
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Pitch :
3.5mm
Diameter :
8mm
Mount :
Through Hole
Datasheets
UPJ1J820MPD
Nichicon UPJ1J820MPD
UPJ 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 385mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can