UPJ1J100MDD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPJ1J100MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
5mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
135mA @ 10kHz
Tan Delta :
0.08
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packing Method :
Ammo Pack
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
0.0189mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
UPJ
Mounting Type :
Through Hole
Published :
HTS Code :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ Low Frequency :
67mA @ 120Hz
Length :
11mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Voltage - Rated :
63V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
10μF
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
1.6Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
5mm
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
UPJ1J100MDD1TA
Nichicon UPJ1J100MDD1TA
UPJ 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can