UPJ1H330MED
Mfr.Part #
UPJ1H330MED
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
50V
Impedance :
600mOhm
Ripple Current :
135mA
Factory Lead Time :
20 Weeks
Published :
Leakage Current :
49.5μA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Termination :
Radial
HTS Code :
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
135mA @ 120Hz
Radiation Hardening :
No
UPJ
Ripple Current @ High Frequency :
240mA @ 10kHz
Capacitance :
33μF
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Diameter :
500 µm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Diameter :
6.3mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
11mm
Lead Pitch :
2.5mm
Datasheets
UPJ1H330MED
Nichicon UPJ1H330MED
UPJ 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 135mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can