UPJ1H150MDD
Mfr.Part #
UPJ1H150MDD
Description
CAP ALUM 15UF 20% 50V RADIAL
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitance :
15μF
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Termination :
Radial
Impedance :
1.3Ohm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Tolerance :
±20%
Diameter :
5mm
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
2mm
Lead/Base Style :
Straight
Ripple Current @ Low Frequency :
72mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dissipation Factor :
0.1 %
Ripple Current :
72mA
Height :
11mm
Leakage Current :
22.5μA
Ripple Current @ High Frequency :
145mA @ 10kHz
Datasheets
UPJ1H150MDD
Nichicon UPJ1H150MDD
UPJ 15μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 72mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can