UPJ1H121MPD1TA
Mfr.Part #
UPJ1H121MPD1TA
Description
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
20mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Ammo Pack
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
455mA @ 120Hz
Lead Pitch :
3.5052mm
Published :
Leakage Current :
0.18mA
2
Voltage - Rated :
50V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Pitch :
5mm
Impedance :
160mOhm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
8mm
Capacitance :
120μF
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Ripple Current :
455mA
Datasheets
UPJ1H121MPD1TA
Nichicon UPJ1H121MPD1TA
UPJ 120μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 455mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can