UPJ1H121MPD
Mfr.Part #
UPJ1H121MPD
Description
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
Stock
702
In Stock :
702
Capacitance :
120μF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Diameter :
8mm
Impedance :
160mOhm
Lead Pitch :
3.5mm
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Radial, Can
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Published :
2008
Packaging :
Bulk
GENERAL PURPOSE
Height :
20mm
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current :
455mA
Series :
UPJ
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Voltage - Rated DC :
50V
Ripple Current @ Low Frequency :
455mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
20 Weeks
Leakage Current :
180μA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
UPJ1H121MPD
Nichicon UPJ1H121MPD
UPJ 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 455mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can