UPJ1H120MDD1TD
Mfr.Part #
UPJ1H120MDD1TD
Description
CAP ALUM 12UF 20% 50V RADIAL
Ripple Current :
62mA
Termination :
Radial
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
2.0066mm
Radial, Can
Length :
11mm
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
62mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Packing Method :
Ammo Pack
Ripple Current @ High Frequency :
125mA @ 10kHz
Impedance :
1.7Ohm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Capacitance :
12μF
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
2.5mm
Diameter :
5mm
Leakage Current :
0.018mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Packaging :
Cut Tape (CT)
Datasheets
UPJ1H120MDD1TD
Nichicon UPJ1H120MDD1TD
UPJ 12μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 62mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can