UPJ1H101MPD1TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UPJ1H101MPD1TA
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
410mA
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Type :
Through Hole
Series :
UPJ
Tan Delta :
0.1
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Diameter :
8mm
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Leakage Current :
0.15mA
Terminal Pitch :
5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Ammo Pack
Life (Hours) :
3000 hours
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
Impedance :
180mOhm
Lead Pitch :
3.5052mm
Length :
20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.827 21.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
50V
Published :
Ripple Current @ Low Frequency :
410mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Capacitance :
100μF
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
UPJ1H101MPD1TA
Nichicon UPJ1H101MPD1TA
UPJ 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 410mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can