UPJ1C391MPD6
Mfr.Part #
UPJ1C391MPD6
Description
CAP ALUM 390UF 20% 16V RADIAL
Factory Lead Time :
19 Weeks
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Diameter :
10mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.650 16.50mm
Voltage - Rated DC :
16V
Ripple Current @ High Frequency :
730mA @ 10kHz
Ripple Current :
570mA
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
570mA @ 120Hz
Capacitance :
390µF
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.16
Termination :
Radial
Impedance :
160mOhm
Height :
15mm
Lead Pitch :
5mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Leakage Current :
187.2μA
Datasheets
UPJ1C391MPD6
Nichicon UPJ1C391MPD6
UPJ 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 570mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can