UPJ1C272MHD
Mfr.Part #
UPJ1C272MHD
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Stock
264
In Stock :
264
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Diameter :
12.5mm
Height :
35.5mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Impedance :
31mOhm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Pitch :
5mm
Published :
2015
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
2.22A @ 10kHz
Capacitance :
2700μF
Ripple Current :
1.99A
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Tan Delta :
0.18
Ripple Current @ Low Frequency :
1.99A @ 120Hz
Feature :
Leakage Current :
1.296mA
Datasheets
UPJ1C272MHD
Nichicon UPJ1C272MHD
UPJ 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.99A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can