UMR1E470MDD1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMR1E470MDD1TE
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packing Method :
Ammo Pack
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
105mA @ 10kHz
Voltage - Rated :
25V
Length :
5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
6.3mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Capacitance :
47μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
ECCN Code :
EAR99
Series :
UMR
Number of Terminations :
2
Terminal Pitch :
5mm
Surface Mount :
No
HTS Code :
Tan Delta :
0.18
Leakage Current :
0.01175mA
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
UMR1E470MDD1TE
UMR 47μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can