UMR1C100MCD2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMR1C100MCD2
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tan Delta :
0.2
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
HTS Code :
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
18mA
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
16V
Surface Mount :
No
Lead Pitch :
1mm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
18mA @ 120Hz
Termination :
Radial
Terminal Shape :
Wire
Height :
5mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
3mm
Leakage Current :
3μA
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
27mA @ 10kHz
Capacitance :
10μF
Series :
UMR
Number of Terminations :
2
Datasheets
UMR1C100MCD2
UMR 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 18mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1mm Radial, Can