UMJ1HR22MDL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMJ1HR22MDL
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Polarization :
Polar
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Radial, Can
ECCN Code :
EAR99
Series :
UMJ
Ripple Current @ High Frequency :
3mA @ 10kHz
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Length :
5.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Lead Pitch :
1.4986mm
Number of Terminations :
2
Diameter :
4mm
Termination :
Radial
Tan Delta :
0.12
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Capacitance :
0.22µF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
1000 hours
Leakage Current :
3μA
Ripple Current :
2mA
Ripple Current @ Low Frequency :
2mA @ 120Hz
Terminal Pitch :
1.5mm
Datasheets
UMJ1HR22MDL
UMJ 0.22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can