UMJ1A220MDL
Mfr.Part #
UMJ1A220MDL
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Pitch :
2mm
Number of Terminations :
2
Lead Pitch :
2.0066mm
Package / Case :
Radial, Can
HTS Code :
Diameter :
5mm
Capacitance :
22µF
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Tan Delta :
0.2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Termination :
Radial
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
33mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
5.2mm
Voltage - Rated DC :
10V
Series :
UMJ
Terminal Shape :
Wire
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
33mA @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
3μA
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
UMJ1A220MDL
UMJ 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 33mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can