UMJ0J220MDL
Mfr.Part #
UMJ0J220MDL
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
5.2mm
Capacitance :
22µF
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
1.4986mm
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
4mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
6.3V
Life (Hours) :
1000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current :
28mA
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Radial
Series :
UMJ
Leakage Current :
3μA
Ripple Current @ High Frequency :
42mA @ 10kHz
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
28mA @ 120Hz
Mount :
Through Hole
Tan Delta :
0.26
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Pitch :
1.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
UMJ0J220MDL
UMJ 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 28mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can