UMJ0J101MDL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
UMJ0J101MDL
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
2.4892mm
Packaging :
Bulk
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
6.3mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Ripple Current @ Low Frequency :
70mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
100μF
Voltage - Rated DC :
6.3V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Length :
5.2mm
Leakage Current :
6.3μA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
70mA
Series :
UMJ
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Shape :
Wire
Ripple Current @ High Frequency :
105mA @ 10kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Life (Hours) :
1000 hours
Tan Delta :
0.26
Datasheets
UMJ0J101MDL
UMJ 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 70mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can