UMF0J680MDD
Mfr.Part #
UMF0J680MDD
Description
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V RADIAL
Polar
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Capacitance :
68µF
Impedance :
1.3Ohm
Lead Pitch :
2.5mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Package / Case :
Radial, Can
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Height :
5mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Dissipation Factor :
0.22 %
Series :
UMF
Ripple Current @ High Frequency :
115mA @ 100kHz
Diameter :
6.3mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
57.5mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
Tape
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
115mA
Published :
Voltage - Rated DC :
68V
Leakage Current :
4.284μA
Termination :
Radial
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
UMF0J680MDD
Nichicon UMF0J680MDD
UMF 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 115mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can